Začněte (konečně) cvičit doma: 9 tipů, jak si z cvičení vytvořit rutinu

Fitness centra a posilovny jsou už dlouhou dobu zavřené a možná patříte k těm, kterým sice chybí, ale stále jste se nedonutili k tomu začít cvičit doma. Jak konečně začít a vytvořit si z pravidelného cvičení rutinu, která vás bude bavit? Vyzkoušejte těchto 9 tipů. 

1. Začněte pomalu

Není třeba si hned naplánovat hodinovou lekci na každý den. Abyste si na cvičení navykli, začněte malými kroky, bez kterých ale časem nebudete moci usnout. Zkuste například 20 dřepů nebo kliků hned po probuzení nebo před tím, než si večer vyčistíte zuby. 

2. Upravte prostor

Cvičení si musíte užít a k tomu je třeba přizpůsobit i prostor. Cvičit jde všude (i v 1+1, mluvím ze zkušenosti), jen bude možná nutné trochu posunout stůl a vytvořit místo pro podložku, abyste se nebáli natáhnout ruce či nohy. Pomoci k výkonu pak mohou třeba i vaše oblíbené citáty na zdech.

Podložka Loap Ravi, prodává sportisimo.cz, 349 Kč

3. Najděte si trenéra online

Internet je plný videí, která vás mohou dovést až k vysněné postavě zcela zdarma. Prozkoumejte YouTube a vyberte si video, které vás bude bavit svým zaměřením, délkou i celkovým stylem. Naše tipy? Skvělá videa, často pojatá i jako měsíční výzvy, má například GrowingAnnanas nebo nebo Caroline Girvan. K těmto workoutovým videím většinou nic nepotřebujete, cviky se neopakují a jsou příjemně a efektivně zpracovaná. 

4. Vyhecujte se!

Najděte si parťáka, který bude cvičit s vámi a nedovolí vám vynechat. Pokud nikoho takového nemáte, může stejně fungovat právě online trenér díky různým výzvám. Pohánět vás může i vhodná aplikace. 

5. Investujte do vybavení

Není třeba hned vydávat tisíce za spoustu pomůcek, ale bez několika věcí se jen těžko obejdete. Co stojí za investici? Především je to vhodná podložka, případně rychleschnoucí ručník a láhev na pití. Hodit se mohou i činky nebo posilovací guma, oblíbený je například i kettlebell.

Fitness činky Nyamba, decathlon.cz, 199 Kč

6. Využijte věci, které máte doma

Našli jste video, v němž se cvičí s činkami, ale doma je zatím nemáte? Nevadí, spoustu věcí lze nahradit. Například činky zastoupí těžké knihy nebo lahve naplněné vodou. 

7. Kvalitní oblečení

Cvičit se dá i v teplácích, ale lépe se na výkon naladíte pomocí vhodného fitness oblečení. Může být barevné, hravé, ale třeba i udržitelné nebo vyrobené v česku (pár tipů najdete v tomto článku).

Tílko Under Armour, sportobchod.cz, 599 Kč

8. Uzpůsobte si obtížnost

Když cvičíte doma, nemusíte se ohlížet na ostatní a můžete jet podle svého tempa. Pokud vám dochází síly, dejte si pauzu, cvičení si můžete i rozložit například do dvou sekcí během dne. Pokud cvičíte u videí, nebojte si cviky upravit podle svých možností. 

9. Nalaďte se na správnou vlnu

I hudba dokáže výkon výrazně podpořit. Pořiďte si například přenosný reproduktor, který využijete i při mnoha jiných příležitostech. Na Spotify pak stačí naladit některý z “workout playlistů” a můžete začít!

Reproduktor Lamax, sportisimo.cz, 1290 Kč

Foto: archiv firem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *