Kupujeme šetrná mýdla, čisticí prostředky i bio potraviny, tak proč nezkusit i přírodní šampony? Vyzkoušela jsem hned čtyři jejich varianty ve třech různých formách a poctivě je po dobu téměř dvou měsíců testovala. Jaké jsou výsledky?
Eco Cosmetics Šampon na objem BIO – recenze
Začneme klasickým tekutým šamponem. Je od značky Eco Cosmetics, je 100% přírodní a najdeme v něm mimo jiné extrakt z lipového květu a kiwi, které dodávají krásnou, ale velmi jemnou a příjemnou vůni. Je vhodný pro všechny typy vlasů a já jej budu hodnotit z pozice majitelky jemných a rychle se mastících vlasů. Právě pro péči o jemné vlasy jsou pak jako stvořené právě zmíněné extrakty. Co je také u tohoto šamponu důležité zmínit, je jeho velmi příznivá cena 169 Kč vzhledem k více než 95% obsahu BIO surovin a přísné certifikaci EcoCert.
A teď už k mým zkušenostem. Nebudeme si nic nalhávat, forma tekutého šamponu sice není nejvíce eko, neboť je zde stále plastový obal, ale pro mě je zkrátka nejpříjemnější a nejpohodlnější. Šamponu stačí málo, hezky pění, což mi vyhovuje, jak jsem už zmínila, voní velmi jemně a nikoho by tak nemusela parfemace dráždit. A teď to nejdůležitější – efekt. Pro mě bývá u šamponu výhra, pokud druhý den po umytí vlasy nevypadají, že už potřebují opět umýt. A to tento šampon zvládal na jedničku. Vlasy se nezačaly rychle mastit, naopak jsem si užívala lehký pocit ve vlasech. Práci s jemnými vlasy zvládl skvěle.
Tuhý šampon Lamazuna pro mastné vlasy – recenze
Druhou formou šamponu, kterou jsem mohla vyzkoušet, je ta tuhá. Konkrétně se jednalo o Tuhý šampon pro mastné vlasy – divoká tráva od 100% přírodní značky Lamazuna. Podívejme se na produkt obecně. Potěší všechny zero-waste nadšence, neboť ušetří hned dvě plastové lahvičky klasického šamponu (hurá!), a bonusem je tu i krásný a roztomilý design, takže se hodí třeba i jako dárek. Obsahuje jílové minerály pro regulaci kožního mazu a je tak šetrný, že se hodí i pro malé děti nebo těhotné ženy.
Vlasy by měl provonět sladkou vůní divoké trávy. Tím se už dostáváme k mým individuálním postřehům, neboť sladkou vůni zde zrovna potvrdit nemůžu. Označila bych ji spíš za jemnou, svěží a trochu kopřivovou. Chvíli jsem si na ni zvykala, ale jelikož není téměř cítit, nešlo pro mě o podstatnou vlastnost.
Už jsem pár tuhých šamponů vyzkoušela, takže pro mě nanášení nebylo žádným překvapením. Je důležité vlasy dobře namočit, pak stačí šamponem přejíždět po mokré kštici a nechat napěnit. Trvá to trochu déle než u tekutých šamponů, ale nejde o nic dramatického. A efekt? Perfektní! Vlasy byly po použití krásně jemné, příjemné a hladké na dotek a i druhý den po umytí vypadaly k světu. Radím jen použít kondicionér pro snadnější rozčesávání. Za cenu 245 Kč rozhodně stojí, protože z něj ani po několika použitích téměř nic neubylo.
LaSaponaria Tuhé vlasové mýdlo s lněným olejem BIO – recenze
Druhým tuhým šamponem bylo vlasové mýdlo od italské značky laSaponaria. Je z BIO surovin, má ekologický papírový obal a rozmazluje vlasy a pokožku lněným olejem, citronem pro zbavení nečistot, mastnoty a vytvoření lesku a také kombinací jalovce, rozmarýnu a levandule pro zklidnění.
A mé zkušenosti? Prvním pozitivním dojmem bylo, že krásně pění a pracuje se s ním o něco snadněji než v případě tuhého šamponu Lamazuna. Tento po vlasech krásně “klouže” a působí měkčeji. Potěší i příjemnou svěží vůní, která připomíná jarní bylinkovou zahrádku. Po opláchnutí mi vlasy připadaly trochu tvrdší, ne tak jemné, jak jsem zvyklá. To je dojem, který přetrvá i po vyfénování, ale má i velkou výhodu – skvěle se s vlasy pracuje při stylingu účesu, což se mě, jako majitelce jemných vlasů, může často hodit. Šampon není přímo určen pro rychle se mastící vlasy, a tak zde byly známky mazu patrné již druhý den večer, ale nešlo o nic strašného. Za cenu 155 Kč za 100 g jej rozhodně můžu doporučit, jen raději ne těm, koho trápí opravdu hodně mastné vlasy.
Radico Práškový šampon s kondicionérem – recenze
A teď se dostáváme k méně běžné a pro mě do té doby nevyzkoušené formě šamponu, a to té práškové. Je ideální i pro ty, kteří nechtějí mít koupelnu zarovnanou spoustou produktů, neboť jde o šampon a kondicionér v jednom, navíc jej můžete použít i jako intenzivní kúru. V jeho složení najdeme směs tří bylin, kdy Amla potlačuje šedivění, Ritha podporuje růst a zajišťuje objem a Shikakai zvládá boj s lupy a svědivou pokožkou hlavy. Šampon je také 100% přírodní a 100% bio.
Hned na začátek malé upozornění z vlastní zkušenosti ––na obalu není uveden návod k použití, takže když jsem produkt chtěla ve sprše poprvé vyzkoušet, byla to trochu improvizace. Ale jak se to dělá správně: prášek (cca 2-3 lžíce) smíchejte s vodou v pastu. Já to dělám v dlani přímo ve sprše. Pak pastu naneste na vlasy i pokožku hlavy. Zde mě překvapilo, že na mé středně dlouhé vlasy je potřeba poměrně hodně velké množství prášku a ani tak jej nenanesu na úplně všechny vlasy. K umytí to však stačí. Je také třeba počítat s menším “nepořádkem”.
Upřímně, po prvních peripetiích jsem nečekala žádný zázračný výsledek a byla jsem hodně skeptická. S šamponem se mi napoprvé nepracovalo moc dobře, prášek byl po celé sprše a navíc ani velké množství nestačilo na mé delší vlasy. Ale! Když jsem si vlasy po umytí vyfénovala, čekalo mě překvapení. Nejen, že se snadno rozčesávaly, ale byly krásně umyté, jemné, dobře se s nimi pracovalo a efekt vydržel i do dalšího dne. Šampon má malé částečky, které působí trochu i jako peeling a tak máte od kořínků super vzdušný pocit. A po několikátem použití jsem si všimla i posílení vlasů, což jsem nečekala už vůbec. Pokud tedy máte alespoň trošku trpělivosti, zkuste to s ním, stojí to za to. Na rozdíl od ostatních zmíněných šamponů bych si jej však nevzala například na cesty.
Všechny šampony jsou k dostání na e-shopu econea.cz.
Pěkná recenze 🙂