Tuhá mýdla: 7 dobrých důvodů, proč se do nich znovu zamilovat

Tuhá mýdla slaví v uplynulých několika letech obrovský comeback. A existuje proto spousta dobrých důvodů. Proč byste jim měli dát šanci i vy?

Každý rok vyhodíme více než 552 milionů plastových lahví od mýdel a šamponů. A i když se část z nich zrecykluje, stále je to číslo více než alarmující. A přitom se mu dá tak snadno předejít. 

Tuhá, bezobalová mýdla jsou bezpochyby jedním z výborných řešení. 

1. Jsou dostupná

A to i cenově. Dnes rozhodně není problém sehnat kvalitní mýdlo, třeba i z čistě přírodních ingrediencí, za skvělou cenu. A tak by nedostupnost určitě neměla být výmluvou. Vybrat si můžeme tvar, vůni i barvu, která vám vyhovuje, a možnosti jsou mnohdy rozmanitější než v drogerii. 

2. Nepoužívají plasty

Výhodou tuhých mýdel je, že k jejich zabalení stačí obyčejný papír. Tekutá mýdla jsou oproti tomu téměř vždy balena do plastu. A i když je často zrecyklován, musíme myslet na to, že i proces recyklace je náročný a způsobuje znečištění, a tak je vždy lepší výrobě plastů předcházet. 

Mýdlo Black as my soul, Almara Soap, 149 Kč

3. Jsou lehčí a vydrží déle

Tuhá mýdla jsou obvykle lehčí než ta balená v plastu, což zmenšuje jejich uhlíkovou stopu při přepravě. Zároveň, podle některých studií, lidé použijí až 6x více tekutého mýdla k umytí rukou, než kdyby použili tuhé mýdlo. 

4. Obsahují méně chemie

Tuhá mýdla neobsahují velké množství vody a k jejich výrobě nejsou třeba konzervanty. Často jsou tak tvořena jen čtyřmi ingrediencemi – základním tukem, louhem, vodou a případně vůní. Seznamy ingrediencí na běžných mýdlech jsou oproti tomu daleko delší. Nejde přitom jen o to, že na sebe různé chemikálie dobrovolně aplikujeme, v menším množství jsou neškodné, ale dále putují do odpadních vod a z nich dále do přírody. A to už by nám nemělo být jedno.

Mýdlo na ruce i tělo Rock Star, Lush, 135 Kč

5. Snadněji se smývají

A opět jsme u šetření vody. Tuhá mýdla často méně pění a k jejich smytí je tak třeba méně vody. 

6. Hodí se na cestování

Zvláště, pokud cestujete letadlem, určitě myslíte na šetření místa. A roli může hrát i omezené množství tekutin na palubě. Tuhá mýdla šetří prostor a navíc se nemusíte bát, že se vám do kosmetické taštičky vylijí. 

7. Vyrábí je nadšenci

V dnešní době je podpora malých podnikatelů, které jejich byznys baví a dávají do něj srdce, na vzestupu. A tuhá mýdla jsou často vyráběna právě těmito zapálenými lidmi. Jsou tedy skvělým způsobem, jak je podpořit. 

Tradiční Marseillské mýdlo Théophile Berthon, www.wonderful.cz, 99 Kč

Foto: archiv firem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *