Tipy pro správné saunování

Možná si myslíte, že saunování není nic složitého. A že není potřeba dodržovat žádná pravidla. Opak je ale pravdou. Aby vašemu tělu sauna prospěla, vyplatí se vám pár pravidel saunování dodržovat. V opačném případě byste se mohli se zlou potázat a v nejhorším si přivodit i těžké zdravotní problémy.

Nejdůležitější otázka zní: jak často?

Protože saun existuje několik druhů, neexistuje jednoduchá odpověď. Budeme uvažovat, že hlavní dělení je na finské sauny a infrasauny (někdy se jim říká infrakabiny). Rozdíl mezi nimi je ve způsobu prohřívání – ve finské sauně se využívá jako zdroj tepla saunové topidlo a v infrasauně je to infračervené záření produkované infrazářiči. Takže:

Jak často chodit do finské sauny?

Frekvence saunování ve finské sauně je velmi individuální. Většinou se doporučuje dvakrát nebo třikrát týdně. Ale například Finové chodí do sauny každý den. Zde se vyplatí naslouchat svému tělu a podle toho upravit svůj osobní saunovací plán.

Důležité je, že během jednoho dne byste neměli opakovat saunový obřad více než třikrát. Zde máme na mysli celý proces saunování a následného zchlazení. Čili v sauně pamatujte: jednou – podruhé – potřetí a dost.

Jak často chodit do infrasauny?

Saunování v infrasauně je pro organismus mnohem šetrnější. Do infrasauny lze chodit každý den, ale proceduru byste měli absolvovat jen jednou za den. A to je důležité – v infrasauně můžete pobývat mnohem delší dobu než v sauně (uvádí se až 20 – 45 minut), ale jen jednou za den.

Jak se správně saunovat?

Hlavní pravidlo zdravého saunování zní: „Naslouchejte svému tělu“. To, co platí u jednoho člověka, nemusí platit u vás. Každý jsme jiný, na každého působí vysoké teploty a prostředí sauny či infrasauny jinak.

Kdykoli se přestanete během saunování cítit komfortně, běžte ven. Odpočiňte si a dejte svému tělu čas na regeneraci.

Pro správné saunování doporučujeme:

  • Do sauny nechoďte s plným žaludkem, ale ani nalačno.
  • sauně buďte nazí.
  • infrasauně můžete pobývat i v ručníku, infrapaprsky skrz něj bez potíží proniknou.
  • Před vstupem do sauny i infrasauny se omyjte a osušte.
  • Hodně pijte, můžete přidat trochu ovoce či zeleninu pro doplnění vitamínů.
  • Zapomeňte na alkohol, do sauny nepatří.
  • Sedněte si nebo lehněte. Podle toho, co vám vyhovuje více. Najděte si pohodlnou polohu.
  • Nespěchejte. Relaxujte. Vypněte. Vyčleňte si pro saunování dostatek času.

Hledáte saunu či infrasaunu domů?

Pravidla pro správné saunování platí stejně pro veřejné sauny i pro domácí sauny. Jestliže preferujete saunování v úplném soukromí, možná jste už přemýšleli o tom, pořídit si finskou saunu (nebo infrasaunu) domů.

Zveme vás do našeho Saunového showroom v Praze – Uhříněvsi. Domluvte si nezávaznou návštěvu, abyste si mohli prohlédnout a vyzkoušet 8 saun různých velikostí a designu, včetně venkovního saunového domku.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *