Určité návyky si s sebou nosíme už od dětství. Občas ale není od věci se nad některými rutinními úkony zamyslet a zjistit, jestli je třeba neděláme celý život špatně. Péče o oblečení je určitě jednou z nich. Vedle klasické červené ponožky mezi bílým prádlem totiž existují i další chyby, které mohou prádlo znehodnotit. Jak jim předejít a užívat si oblíbené kousky oblečení dlouhá léta?
Čtěte cedulky
Dříve, než je z oblečení odstřihněte, se podívejte na cedulky s informacemi o praní prádla. Dekódovat uvedené symboly se může leckdy podobat složitému testu, ale vyplatí se jej zvládnout na výbornou.
Symbol pračky naznačuje, v jaké teplotě je kousek ideální prát. Pokud je místo čísla uvedený symbol ruky, měli byste oblečení prát ručně. “X” zase značí, že je třeba věc čistit nasucho.
Hned vedle ukazatele správné teploty praní bude patrně symbol trojúhelníku, který značí, zda je možné k bělení používat přípravky chlorem. Nejspíš bude přeškrtnutý, což znamená, že bychom se těmto produktům měli vyhnout.
Na cedulce se můžeme potkat také se symbolem sušičky. Uvnitř něj najdeme určitý počet puntíků, kdy jeden radí sušení za nízké teploty, dva za normální a tři za vysoké teploty. Pokud se uvnitř puntík nenachází, je možné použít jakoukoliv teplotu.
Nepodceňujte přípravu
Než prádlo hodíte do pračky, rozdělte jej. Nejlépe do čtyř kategorií, a to na bílé, světlé, tmavé a jemné. Případně můžete bílé a světlé prát zároveň. Podívejte se, zda skutečně není nic v kapsách oblečení (už jste někdy vyprali něco s papírovým kapesníčkem v kapse?). Nezapomeňte také džíny obrátit naruby, aby si zachovaly svůj odstín a u všech kousků oblečení zapněte zipy, pokud je to možné. Jemné prádlo pak umístěte do pracích pytlíků, abyste jej co nejvíce ochránili.
Správný prostředek
Najít ideální prací prášek není nic snadného. Chceme, aby dokázal oblečení zbavit skvrn, zachovával barvu, nedráždil pokožku a čím dál více se při jeho výběru zajímáme i o ekologickou stránku věci. Pozor si dejte především na prostředky s obsahem chloru, které mají bělicí účinky, a neměly by se tak nikdy setkat s barevným prádlem. Naopak u bílého prádla mohou fungovat výborně. Jestliže chcete vyzkoušet šetrnější variantu, která nedráždí pokožku, je ekologičtější a navíc šetří peníze, nabízí se čím dál oblíbenější vajíčko na praní (více si o něm můžete přečíst v této recenzi).
Ve skříni jako v bavlnce
Posledním krokem je sušení a uskladnění oblečení. Sušička je skvělý pomocník, ale pro kousky z bavlny, polyesteru či hedvábí je stále nejlepší sušení na vzduchu. Trička a topy při sušení vždy připínejte kolíčky na spodním lemu, aby nebyly na ramenech vytahané. Oblečení z vlny je ideální sušit na rovném povrchu.
Pokud máte ve skříních rádi věci pověšené, používejte k tomu nejlépe dřevěná ramínka, která jsou nejšetrnější. Pozor ale u svetrů, ty je ideální poskládat, aby nehrozilo zatržení.
Foto: Unsplash