#PlasticFreeJuly: 7 tipů, jak se zapojit do výzvy měsíc bez plastů

Kdy je ta správná doba? Teď! Opět začíná challenge s názvem “Plastic free July”, tedy červenec bez plastů, a opět tak přichází ten správný čas udělat něco pro planetu i svůj dobrý pocit. Jdete do toho s námi?

Červenec bez plastů

Žijeme v době plastové a plast je součástí našeho každodenního života. Už to samo o sobě nezní zrovna romanticky. Většina plastů je navíc určená na jedno použití, ale na světě už zůstane napořád. A podle výzkumů tak bude v roce 2050 v oceánech více plastů než ryb. A to už zní opravdu šíleně. Všude slyšíme, že se s tím musí něco dělat. Nemusíme ale čekat, až jednotlivé státy zakážou plastová brčka. Začněme už teď, každý sám. Není to totiž až tak složité! A červenec je pro to ideální dobou. Už od roku 2011 totiž existuje výzva s názvem Plastic Free July, která má jednoduchý cíl – redukovat během tohoto měsíce užívání plastů. A věřte, že když zjistíme, jak snadné to je, konec července nás v této výzvě nezastaví. 

Mýdlo Watermelon Kiss, Almara Soap, 189 Kč

Plastic Free July: 7 jednoduchých tipů, jak začít

Nejde o to ihned vyřadit veškeré plasty ze svého života (i když i to je samozřejmě možné). Cílem je někde začít, uvědomit si problém a jednat. Zkusme to postupně. Tady je pár tipů pro začátek:

1. Znovupoužitelné kelímky a lahve

Většina z nás už tohle dělá, ale stejně: plastové lahve a kelímky pro svůj zdravý pitný režim nepotřebujeme. Naopak – díky stylové lahvi u sebe budete mít vodu pořád a všude si ji navíc můžete znovu doplnit. Tak jednoduché a praktické to je. A designy kelímků a lahví jsou tak dokonalé, že si nebudete moci vybrat, slibujeme!

Chladicí lahev na vodu, luxurytable.cz, 780 Kč

2. Igelitka? Ne, děkuji

Ušetřené peníze i příroda, to je to, co přinášejí vlastní tašky na nákupy. A je jedno, jestli jdete nakupovat jídlo nebo oblečení. Igelitky zkrátka k životu nepotřebujeme, když existuje tolik ekologických alternativ. 

3. Nahatá kosmetika

Téměř vše, co máme v koupelně, je v plastu. Ale i s tím se dá leccos dělat. Vyzkoušejte podomácku vyrobený peeling a nebo třeba tuhá mýdla bez obalu. A pokud chcete jít ještě dál, dnes “nahaté” variantě najdete téměř celý kosmetický arzenál!

Šampuk Coconut Rice Cake, Lush, 280 Kč

4. Eko ubrousky na svačinu

Ještě jste neslyšeli o voskovaných ubrouscích? Pak začněte googlit! Jsou totiž skvělou, udržitelnou a kompostovatelnou alternativou alobalu či mikrotenových sáčků a svačina v nich bude vypadat také daleko lépe. 

5. Ekologičtější čištění

Bez kartáčku na zuby už si těžko dovedeme představit život. Ale i zájem o ústní hygienu se může obejít bez plastů. Vyzkoušejte bambusové nebo dřevěné kartáčky na zuby a vyčistíte tak jak své zuby, tak i planetu (alespoň trochu).

6. Řekněte plastům ne

Zkuste se naučit nabízené plasty odmítat. Ať už jde o tašky v obchodě (s čímž se už dnes naštěstí setkáváme čím dál méně) nebo o plastová brčka do pití (i těch ubývá a to je super!). Je pro vás drink bez brčka poloviční? Pořiďte si třeba některé ze skleněných krasavců. 

Skleněná brčka s kartáčkem na čištění, Butlers, 199 Kč

7. Vždy připraven

Vyhnutí se plastům je často především o přípravě. A na nošení termohrnečků, vlastních tašek a ubrousků v kabelce si musíme trochu zvyknout. Ale to zvládneme! 

Bonusový tip: Pomalá móda

Produkce, textilie, balení – rychlá móda je také plná plastů. A tak je na čase podívat se po udržitelných značkách a kouscích. Kdy, když ne teď? 

Foto: archiv firem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.