Matcha Tea: superpotravina, díky které podpoříte zdraví i hubnutí

Superpotraviny jsou dnes velmi často skloňovaným tématem. Vedle borůvek, červené řepy nebo konopných či chia semínek se k nim řadí i japonský čaj matcha. Čím si získal svou popularitu a proč stojí za vyzkoušení?

Co jsou vlastně superpotraviny?

Superpotraviny jsou tělu významně prospěšné, protože obsahují vysoký podíl vitamínů, minerálních látek, stopových prvků, enzymů, aminokyselin a dalších složek. Zajímavá je také skutečnost, že jejich velká část pochází ze zemí mimo Evropu a o jejich účincích věděli již před mnoha tisíci lety i naši předci. Původně bychom tyto potraviny mohli hledat v nehostinných místech jako je kupříkladu vysoká nadmořská výška, pouště či tropické pralesy. Do kategorie superpotravin spadají například borůvky, které se vyznačují silnými antioxidačními účinky, maliny, ostružiny či granátové jablko. Řadí se k nim i oblíbená matcha, která v mnoha oblastech předčí právě například i borůvky, obsahuje totiž až 20krát více antioxidantů. 

Matcha jako superpotravina

Možná jste se už setkali s přirovnáním matcha čaje k „šampaňskému mezi zelenými čaji“. Čím si toto označení vysloužil? „Matcha je speciální druh zeleného čaje pěstovaný na zastíněných kopcích Japonska. Pěstitelé sklízejí pouze ty nejjemnější a nejzelenější lístky z čajovníkových keřů a poté je ručně rozemelou na jemný prášek,“ vysvětluje Petr Patočka, odborník na čaj matcha z MatchaTea.cz. Matcha Tea se do superpotravin neřadí jen tak. Jeho pravidelná konzumace tělu doplňuje tolik potřebné minerály a vitamíny. Je bohatý na sloučeniny s vysokou antioxidační aktivitou, které chrání před mnoha druhy nemoci. „Rovněž snižují hladinu cholesterolu v krvi, stabilizují hladinu cukru v krvi, pomáhají snižovat vysoký krevní tlak a posílit imunitní systém. Nejvýznamnějším polyfenolem v Matcha je látka zvaná EGCG (epigallokatechin gallát), která je mimo jiné rovněž silným bojovníkem například proti rakovině,“ doplňuje pozitivní vlastnosti Patočka. 

Přínosy a výhody pravidelné konzumace čaje matcha

Matcha Tea je se zdravým životním stylem velmi úzce spjatý, neboť pomáhá s redukcí váhy. Během ní totiž jeho pravidelná konzumace funguje jako blokátor tuku, a to tak, že se naváže na tukové buňky, kterým nedovoluje proniknout do lidského těla. Tuk tak jen projde skrze střevní trakt. Zároveň je důležité poznamenat, že matcha, která je výrazně zelená, obsahuje chlorofyl, jehož konzumace detoxikuje orgány.

Dle odborníka z MatchaTea.cz je jednou z nejcennějších výhod pocit soustředěnosti i klidu, na kterých se podílí aminokyselina L-theanin. Právě tato aminokyselina stimuluje alfa vlny v mozku. Díky alfa vlnám se nám zvyšuje pozornost a jsme bystřejší, a přesto ve stavu klidu. Zajímavé je upozornit, že matcha je oblíbená i u některých pediatrů, kteří ji využívají během léčby pacientů s ADHD. 

Foto: MatchaTea.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.