Jak správně pálit svíčky? Vyvarujte se těchto chyb

Zapálit knot a nevyhořet – zdá se to jednoduché. Jenže pálení svíček má mnohem více pravidel, jejichž dodržování vylepší nejen celý prožitek ze zapálené svíčky, ale ochrání i vaše zdraví. Na co si dávat pozor?

1. Zastřihávejte knot. Pokaždé!

Předtím, než svíčku zapálíte, jí vždy trochu zastřihněte knot. Ten by měl být ve výsledku dlouhý zhruba půl centimetru. Použít k tomu můžete samozřejmě i speciální zastřihovač knotů, ale vystačíte si i s obyčejnými nůžkami nebo kleštičkami na nehty. A proč na to nezapomínat? Správná délka knotu zajistí čistší, rovnoměrnější a zářivější hoření svíčky. Jinak svíčka může hořet nerovnoměrně – a utopit knot ve vosku už se asi povedlo každému z nás. Druhým důvodem pak je, že dlouhé knoty způsobují zakouřená skla svíčky, která prostě nevypadají hezky. 

2. Ať se vosky rozpouštějí

Jste zvyklí zapalovat svíčku jen na pár minut? Raději to nedělejte, příliš tím totiž svíčce neprospíváte. Ideální je totiž nechat svíčku hořet tak dlouho, dokud se nerozpustí celá vrchní vrstva vosku, což může trvat i několik hodin. Jinak hrozí efekt “tunelování”, kdy se knot propadá níže a níže, až je ze všech stran obklopen “stěnami” vosku. A dojít to může tak daleko, že už nebude možné knot zapálit. A množství zbylého vosku, který vám mohl krásně provonět obývák, přijde vniveč.

3. Čím víc, tím líp

Nemluvíme teď o samotných svíčkách, ale o knotech. Ve dvou (nebo ve třech) se to lépe táhne, a více knotů tak znamená rovnoměrnější a také rychlejší hoření. 

Tip: Dejte si pozor na široké svíčky jen s jedním knotem. Pokud mají na šířku více než 10 cm, v krajích se vosk nemá šanci rozpustit. 

4. Pryč od okna

Už tedy víme, že cílem při pálení svíčky je, aby hořela rovnoměrně. To může zajistit jedině plamínek, který je v klidu. Svíčku tedy neumisťujte k oknu, klimatizaci nebo do míst, kudy neustále proudí lidé – to by mohlo způsobit nesouměrné hoření nebo právě nechtěné stopy kouře na skle. 

Co s utopeným knotem?

Máte doma svíčku s knotem utopeným pod ztvrdlým voskem? Toto neštěstí se dá snadno napravit. Položte svíčku na bok, vezměte do ruky zapalovač a opalujte jím okolí knotu, dokud jej neosvobodíte. Vosk nechte odtéct pryč. 

Souletto Reminiscence vonná svíčka, od 214 Kč
Smells like Spells Norse Magic Norns, od 659 Kč

Foto: archiv firem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.