Den, na který všichni před Vánoci tak netrpělivě čekáme, je tu. Černý pátek spouští nespočet slev či dopravy zdarma, ale také projekty, které nepomáhají jen chodu ekonomiky, ale i přírodě. Lush například přichází s kampaní #SOSsumatra. Bude prodávat speciální limitované mýdlo Orangutan a výtěžek z prodeje poputuje organizaci Sumatran Orangutan Society na zakoupení 50 hektarů palmové plantáže za účelem její regenerace a přeměny zpět na les, který dá orangutanům prostor k životu.
Až zmizí, zmizí navždy
V pátek 24. 11. 2017 se kampaň, jejímž účelem je zvýšit povědomí o tom, jak nebezpečný je dopad odlesňování na orangutany, spustí. Mýdla je k dispozici pouze 14 600 kusů, přesně tolik, kolik je zbývajících orangutanů sumaterských, kteří žijí ve volné přírodě. Mýdlo Orangutan (250 Kč za ks) s pomeranči, pačuli a bází z extra panenského kokosového oleje, bude dostupné online a ve všech evropských obchodech. „Ztráta habitatu je pro orangutany tou nejvyšší hrozbou, kterou musíme řešit, abychom zajistili jejich přežití. Sumaterské lesy už po dekády neustále mizí, díky čemuž jsou orangutani a mnoho dalších druhů na pokraji vyhynutí,“ vysvětluje Helen Buckland, ředitelka SOS.
Zachraňte orangutany s Orangutanem
A proč právě orangutani? „Byli to právě lidé ze Sumatran Orangutan Society, kdo si první udělal čas ukázat mi z první ruky dopad, které naše suroviny mají na Sumatru. Tehdy jsme se zavázali k tomu, že změníme způsob, jakým Lush funguje (například jsme odstranili palmový olej z naší mýdlové báze a glycerinu), a že se budeme snažit napravit škody, které byly způsobeny,“ říká hlavní nákupčí Lush Simon Constantine. „Myslím, že to byl zlomový bod pro to, abychom si uvědomili, že nejde už jen jít cestou nejmenšího zla, ale je potřeba zavázat se k řešení problémů, které palmový olej i další ingredience způsobují. Za dobu svého působení jsem se nesetkal s organizací, která tak efektivně nalézá skutečná řešení. Za pouhých 10 let zalesnila 500 akrů deštného pralesa, který byl kdysi nelegální palmovou plantáží. Proto jsou SOS a její partneři ve své práci tak působiví.“
Sumatran Orangutan Society (SOS)
OIC (Orangutan Information Centre) bylo založeno v roce 2001 s podporou SOS. Obě organizace od té doby spolupracují. SOS i nadále pomáhá charitativním organizacím rozvíjet programy, získávat finanční prostředky, provádět a monitorovat. SOS je velmi malá charitativní organizace z Anglie, skládající se pouze ze dvou lidí pracujících s Orangutanským informačním centrem (OIC) a dalšími sumatranskými skupinami.