Víte, jak pečovat o koženou obuv?

Kožená obuv si při správné péči dlouho udrží svůj původní atraktivní vzhled. Jak na to a na které základní zásady byste neměli zapomenout?

Impregnace bot

Důležité je vědět, jaký typ kožených bot vlastně doma máme. Hladká přírodní useň vyžaduje odlišný typ péče než broušená kůže, jako je nubuk nebo velur. Co si pod těmito názvy představit? Nubuk je kůže broušená po líci, velur po rubu. Velur se jinak též nazývá semiš.

Pokud se o boty nebudeme pravidelně starat, materiál ztratí svou pružnost. Boty pak budou tvrdé, což je nepříjemné při nošení, ale také nám hrozí, že vysušená kůže může popraskat a boty se nevratně zničí.

Ještě před prvním použitím je vhodné boty naimpregnovat, což zajistí lepší ochranu usně. Pravidelnou péči je nutné koženým botám následně věnovat i během nošení. Aplikaci impregnace proto můžeme zopakovat i po vyčištění. Impregnovat lze všechny typy kůže.

Čištění a sušení kožené obuvi

U hladké kůže platí, že pokud nejsou boty znečištěné výrazněji, postačí je vyčistit nasucho kartáčem. V případě, že se potřebujeme zbavit například bláta, můžeme čistit boty mokrou cestou, tedy vodou a kartáčem. K očištění bot lze zakoupit i speciální pěnu.

Voda botám nevadí, pokud je necháme posléze důkladně vyschnout, což platí i pro případ, že byste v nich zmokli. Škodí jim však sálavé teplo, proto nenechávejte kožené boty u radiátoru. Vhodná je pokojová teplota. Vnitřek obuvi vyplňte papírem nebo použijte napínák.

Lakovaná kůže, která je typická svým vysokým leskem, je náchylná na mechanické poškození. Proto se příliš nehodí používat na ni kartáč. Naproti tomu u kůže typu nubuk a velur je přirozené zdrsnění žádoucí. Proto je na místě používat rýžový nebo silikonový kartáč.

Čisté boty je vhodné ošetřit ještě kondicionérem. Aplikuje se jednou až dvakrát měsíčně, a to předtím než boty plánujeme leštit. Tento přípravek dodá kůži potřebné vyživující látky.

Jak je to s krémováním a voskováním bot

Důkladně vyschlé boty můžeme krémovat. Krémování slouží k tomu, abychom kůži dále obnovili její přirozené vlastnosti. Kůže jednak po nakrémování nevysychá, ale dochází i k obnovení vodoodpudivosti.

Zároveň krém navrací kůži její původní vzhled. Především se díky němu boty sametově lesknou. Pokud chceme dodat kůži skutečně intenzivní lesk, použijeme pro její ošetření místo krému vosk.

Tento krok může ovšem, pozor, způsobit i nepříjemnosti: Krémy se totiž prodávají v různých odstínech. Vybrat je potřeba takový, který koresponduje s barvou bot. Černý krém může změnit celkovou barvu kůže i nežádoucím způsobem. Podobně může problém způsobit i vosk. Lze ale vybrat takové přípravky, které kůži jen promastí, aniž by ji ztmavily.

U obuvi z broušené kůže se doporučuje krémy či pasty vůbec nepoužívat. Nezbytné je volit pouze speciální přípravky, které jsou přímo určeny na tento typ kůže. Použití krému by takovéto boty mohlo nevratně poškodit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *