Udržitelnost není aktuální trend, ale životní styl. Žít ekologičtěji a minimalizovat odpad ale vůbec nemusí znamenat otočit svůj život vzhůru nohama. Mnohdy stačí pár nepatrných změn. Každý krok se počítá a začít můžete už dnes. Zde je 10 tipů, jak na to!
1. Na kávu s vlastním hrnkem
Chodíte si rádi do svého oblíbeného stánku nebo kavárny pro kávu s sebou? A co si ji příště nechat nachystat do vlastního stylového termohrnku místo toho papírového či plastového? Nejen, že tím ušetříte přírodu od dalšího plastu, ale zároveň můžete ušetřit i nějakou tu korunu – některé kavárny vám totiž za vlastní hrnek dají slevu. I pro ně to totiž znamená nižší náklady. Ale termohrnek najde i jiné využití. Kdykoliv si do něj můžete nachystat kávu nebo čaj na cesty.
2. Mějte po ruce vlastní tašku
Ať už jdete na nákup potravin nebo oblečení, vybavte se vlastní, například plátěnou nebo síťovou taškou. V ideálním případě ji mějte vždy s sebou například v kabelce nebo batohu, budete tak připraveni i na neplánované nákupy.
3. Své nákupy plánujte
Čas od času se nám v lednici potraviny zkazí, ale pokud vyhazujete plesnivá jídla často, zkuste si nákupy lépe rozvrhnout. Naplánujte si, alespoň rámcově, co budete daný týden vařit, co budete snídat a svačit, a kolik jídel si obstaráte třeba z restaurace. Nejen, že tak zamezíte plýtvání jídlem, ale plánováním si ušetříte i nejednu cestu do obchodu.
4. Second-handy jsou trendy!
Určitě jste někdy na sociálních sítích nebo u svých přátel obdivovali outfity, u nichž jste následně zjistili, že jsou pořízené z druhé ruky. A nemusí se jednat jen o oblečení, pořídit se z druhé ruky dá výhodně i zcela funkční elektronika, nábytek a mnoho dalších věcí. K dispozici jsou vám pro tyto účely nejen kamenné prodejny, ale i různé aplikace či skupiny na sociálních sítích
5. Oběd do krabičky
Ať už si jídlo necháváte často dovážet, nebo si jej v restauracích vyzvedáváte v jednorázových obalech, vzniká spousta odpadu, s nímž nelze dělat prakticky nic jiného, než jej vyhodit. Zkuste si čas od času připravit jídlo do práce s sebou do vlastní krabičky, nebo si do ní nechat porci v restauraci zabalit.
6. Zmrazte, co se dá
I přes plánování vám doma jídlo přebývá? Využijte mrazničku! Nemusíte v ní skladovat jen nedojedené porce, ale zamrazit můžete i bylinky, zeleninu a ovoce.
7. Šetřete papír
Spousta věcí se dnes dá vyřešit elektronicky a není třeba tisknout každou fakturu, účtenku či lístek na koncert. Zkuste se nad spotřebou papíru zamyslet a tisknout opravdu jen nezbytné dokumenty.
8. Kompostujte
Díky kompostování proměníte zbytky ovoce a zeleniny v něco užitečného. Víte, že kompostovat můžete i v paneláku? Pomohou k tomu vermikompostéry, kde se o slupky a další organický odpad postarají kalifornské žížaly.
9. Rozlučte se s PET lahvemi
Další příležitost, jak ušetřit měsíčně třeba i stovky korun, představuje vlastní lahev na vodu. Dejte sbohem baleným minerálkám a načepujte si jednoduše vodu z kohoutku, ať už vás přepadne žízeň kdekoliv a kdykoliv. Snadno tak můžete sledovat svůj pitný režim. Pokud navíc zvolíte lahev z kvalitního borosilikátového skla či nerezu, můžete si do ní připravit také čaj, kávu nebo jiný teplý nápoj.
10. Omezte jednorázové produkty
Nejsou to zdaleka jen PET lahve, kelímky na kávu či plastové krabičky, ale i brčka, mikrotenové či papírové sáčky či menstruační pomůcky. To všechno jsou „oblíbené“ jednorázové produkty, které lze přitom snadno vyměnit za znovupoužitelné a ekologičtější varianty. Dejte jim šanci!
Kde nakoupit zero-waste produkty?
Zero-waste produkty mohou být nejen ekologické, ale zároveň stylové. Důkazem je e-shop sufu.cz, kde objevíte netradiční designy lahví na vodu, trendy kokosové misky a další nádobí nebo neobyčejné nerezové lahve, termohrnky či boxy na jídlo, které vám bude každý závidět. Udělejte další krok směrem k udržitelnosti s produkty, které vám vnesou do života zábavu a radost.