Sloupek Anet S.: Kamarádství jako základ vztahu – výhoda, nebo nevýhoda?

Kamarádi nebo přátelé – jsou to často dva lidé, kteří si rozumí, mají stejné nebo podobné názory, koníčky, smysl pro humor a životní styl. Jsou to dvě blízké osoby, které mezi sebou mají určité pouto, věří si, podporují se. Pokud toto pouto mezi mužem a ženou (nebo mužem a mužem i ženou a ženou) okoření i vášeň a přitažlivost, zní to jako ideální základ pro partnerský vztah. Kolik vztahů ale vzniká z přátelství? Dokážete vyjmenovat ze svého okolí nějaké páry, u kterých to všechno začalo tak, že se ti dva dotyční kamarádili?

Když si člověk sepíše všechno, co ho pojí s jeho dobrými přáteli, mohl by to zkopírovat a vložit do seznamu „Jaký by měl být můj ideální partner“. Jenže láska není o racionálních důvodech (bohužel nebo bohudík?). Tam funguje chemie, přitažlivost a mozek si (alespoň ze začátku) dává pauzu. To, že zamilovanost ani přitažlivost netrvá věčně, všichni známe. Pokud nám ale nakonec zůstane to, co nás pojí s přáteli, co se stane? Budeme smířeni s tím, že to tak „prostě je“ a budeme mít vztah se svým kamarádem, rozejdeme se, nebo se z nás stanou přátelé.

Někdo partnerský vztah nechce se svým kamarádem nebo kamarádkou riskovat, protože se bojí krachu a následné ztráty dobrého přítele. Někdo se nebrání kamarádství spojeného se sexem, ale na vztah už říká jasné NE. Někdo nikdy neřekne, že se zamiloval, protože se bojí odmítnutí. Nikdo z nich ale nikdy nezjistí, jestli by takový vztah mohl fungovat. A mohl by? Těžko říct. Ale jaká je šance, že to bude fungovat s někým, s kým se náhodně seznámíme a začneme s ním randit …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *