Seznamte se: Wabi-Sabi jako nové Hygge

Že je to teprve nedávno, co jste se dočetli o konceptu Hygge? Doba plyne rychle a dobré věci musí uvolnit místo těm ještě lepším. Novou oblíbenou životní filozofií se tak po Hygge stává Wabi-Sabi a je ho nyní plný Instagram, Pinterest i módní magazíny. Jak a v čem vám tato starověká japonská filozofie změní život?

Co je Wabi-Sabi?

Kořeny Wabi-Sabi sahají až do starověké Číny a historie tohoto umění je pevně ukotvená v Zen buddhismu. Později se přesunulo do Japonska, kde bylo spojováno především se slavnými čajovými obřady. Přeložit by se název Wabi-Sabi dal volně jako „umění nedokonalosti“. Slovo wabi představuje něco jako rustikální jednoduchost či podceňovanou eleganci, kde hlavní roli hraje heslo „méně znamená více“. Slovo sabi pak můžeme přeložit jako „potěšení z nedokonalého“. Tato filozofie také podporuje přirozené plynutí času a staví se tak do kontrastu se západní kulturou, která oslavuje vše co je dokonalé a nové.

Pusťte Wabi-Sabi do svého života

Žijeme v době sociálních sítí. Často máme pocit, že zde zkrátka musíme sdílet svůj život, a to v tom nejlepším světle. Protože to tak dělají ostatní a chceme se jim vyrovnat, ne-li je předstihnout. A právě kvůli této touze předkládat svým followerům pohádkový život si občas necháme vystydnout vynikající jídlo (protože ho „musíme“ nejdříve vyfotit a naaranžovat), nebo odkládáme zapálení té voňavé svíčky či nošení těch dokonalých podpatků. Protože jako nové vypadají na fotkách samozřejmě lépe. To však filozofie wabi-sabi odmítá. A je tak velmi jednoduché ji začít praktikovat. Potřebujete k ní totiž jen to, co už doma máte. Hledejte krásu ve „starých“ věcech, nekupujte mnoho nových. Užívejte si jejich nedokonalost, asymetrii, vady. Bude vám mnohem lépe – už jen proto, že neustálá snaha o napodobování života našich instagramových idolů je pro naši psychiku velmi náročná a nezdravá.

Wabi-Sabi a krása

Stárnutí je nevyhnutelné, ačkoliv si to mnoho lidí stále odmítá přiznat. I v něm však vidí umění Wabi-Sabi krásu, ať už se jedná o naše oblíbené předměty či osoby. Stejně tak tato filozofie obdivuje a vystavuje světu další nedokonalosti. Nejsou vaše oční linky dokonale souměrné? Nemáte zrovna perfektní make-up a přesto si chcete udělat selfie? Směle do toho, Wabi-Sabi vám fandí!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *