10 tipů, jak pečovat o rty v zimě

Suché, možná i popraskané rty potkají v zimě většinu z nás. Nošení rtěnky se z toho důvodu nejspíš vyhýbáte, neboť ta zkrátka na odlupujících se šupinkách dobře nevypadá. Přitom stačí dodržovat pár základních pravidel a vaše rty budou opět zářit zdravím. Jak na to?

1. Obrušujte!

Alespoň jednou za týden svým rtům dopřejte jemný peeling, který je zbaví odumřelých buněk. Po něm budou rty opět probuzené a také vyhlazené

Bubblegum Lip Scrub, Lush, 265 Kč

2. Pijte vodu

Jednou z příčin suchých rtů může být i nedostatečný přísun tekutin. Myslete na něj i v zimě a dodržujte pitný režim, třeba s bylinkovými čaji, které vás navíc ochrání před nepříjemným nachlazením.

3. Noční hydratace

Noc je skvělou příležitostí, jak rty připravit na chlad, který je hned druhý den ráno při opuštění tepla domova čeká. Dopřejte jim tedy výživnou kúru v podobě balzámu na rty s včelím medem, nebo na rty naneste přímo samotný med. Ten rty hydratuje a chrání a navíc se jedná o přírodní antioxidant.

Blistex Triple Butters, www.kupkosmetiku.cz, 55 Kč

4. Neolizovat a nekousat

Olizování či okusování rtů je nepříjemný zlozvyk, kterým rtům především v zimě velmi škodíte. Okusováním můžete způsobit i krvácení rtů a olizováním je ještě více vysušujete. Také se snažte dýchat nosem, nikoliv pusou – i to totiž způsobuje jejich popraskání.

5. Balzám vždy po ruce

Nejsnadnějším způsobem, jak rty udržet v dobré kondici, je přetřít je balzámem kdykoliv začnou být suché. Mějte balzám vždy po ruce – na pracovním stole, u postele, v kabelce. Skvělou službu udělají především pomády s obsahem jojobového, kokosového či mandlového oleje, včelího vosku, aloe vera, glycerinu, či vitamínů A, E a D.

Balzám na rty Kokos, Ziaja, 55 Kč

6. Pozor na kofein

Rádi se v zimě zahříváte několika hrnky kávy navíc? Pak pozor, vedle zahřátí se totiž dočkáte i vysoušení rtů. Raději zvolte zdravější variantu v podobě čaje či kávy bez kofeinu. 

7. Sledujte složení

Nejen u balzámů na rty, ale i u rtěnek či zubních past se v případě, že vás trápí suché rty, vyhněte ingrediencím jako jsou karf, barviva, eukalyptus, mentol či oxybenzon.

8. Horko škodí

Rtům škodí nejen venkovní chlad, ale vysušuje je i vzduch v přetopených místnostech. Proto to s topením nepřehánějte a snažte se horkému a suchému vzduchu vyhýbat.

9. Správný jídelníček

Nemyslete jen na prospěšné látky ve svém balzámu na rty, ale dodávejte je ve stravě celému tělu. Vyvážený jídelníček je totiž také předpokladem ke zdravým a měkkým rtům. Přidejte do něj červené maso, vejce, obiloviny, ořechy, meruňky, mrkev či citrusové plody. Vyhněte se naopak příliš soleným, horkým či pikantním jídlům.

10. Hydratační rtěnka

Pokud se rozhodnete pro rtěnku, pak volte v zimě ty hydratační, které budou o vaše rty v průběhu nošení pečovat. Dobrou volbou jsou i tónované balzámy. Večer rty nezapomeňte pečlivě odlíčit, aby mohly dýchat.

Love Oil for Lips, Kiehl’s, 520 Kč

Foto: archiv firem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *