The Art of Shoes: Manolo Blahnik v Museu Kampa

Procházela se v nich Carrie Bradshaw v kultovním Sexu ve městě, vidět jsme je mohli i ve velkolepém filmu Marie Antoinetta. Tvorba Manola Blahnika je ikonická, slavná a pro mnoho žen (mě nevyjímaje) představuje nesplněný sen, jehož se toužíme alespoň dotknout. Už brzy se všem věčným milovnicím bot naskytne unikátní příležitost, při níž si lodičky hrdě nesoucí značku Manolo Blahnik budeme moci prohlédnout pěkně zblízka. Museum Kampa bude totiž od 11. srpna do 12. listopadu hostit výstavu The Art of Shoes tohoto legendárního návrháře.

Z Milána do Prahy

Po Paláci Morando v Miláně a Státním muzeu Ermitáž v Petrohradě je Praha další evropskou metropolí, kam výstava zavítá. Z pražské Kampy poputuje do Národního uměleckoprůmyslového muzea v Madridu, v roce 2018 pak do Baťova muzea obuvi v Torontu. Manolo Blahnik přijede osobně výstavu zahájit. „Možnost mít výstavu právě v Praze je pro mě velice osobní,“ říká Manolo Blahnik. „Můj tatínek byl Čech, proto se velmi těším na tuto instalaci a práci s lidmi, kteří mají stejné kořeny jako já.“

The Art of Shoes: 45 let práce Manola Blahnika

Výstava mapuje 45 let práce této vlivné postavy módní umělecké scény. Z více než 30 tisíc unikátních návrhů vybral Manolo Blahnik společně se svou kurátorkou 212 bot a 80 původních kreseb takové, které nejlépe vystihují jeho práci a osobitý design. Kreativní výběr zahrnující časové rozmezí od raných sedmdesátých let do dneška obsahuje i kolekci bot Marie Antoinetta. Tu Manolo Blahnik vytvořil s držitelkou Oscara Milenou Canonero pro film Sofie Coppoly Marie Antoinetta (2006). Návštěvníky výstavy oslní nahlédnutí do Blahnikova výjimečného světa pomocí exkluzivních záběrů jeho samotného při práci a jeho oslavovaných uměleckých kreseb a náčrtů. Expozice bude rozdělena do šesti tematických částí. První část nazvaná Gala prezentuje Blahnikovy nejpůsobivější boty. Druhá představí – prostřednictvím bot inspirovaných Španělskem, Itálií, Afrikou, Ruskem, Anglií a Japonskem – hlavní geografické a environmentální vlivy. Třetí část ukáže jeho fascinaci uměním a architekturou. Čtvrtou tvoří příroda reprezentující jeho intenzivní lásku ke světu flóry. Pátá část Materiály odhaluje propracované detaily, bohatství používaných surovin a barev ve snoubení s vynikajícím řemeslným provedením. Poslední – a nejrozsáhlejší – část expozice Jádro vystavuje boty určené lidem, kteří Blahnika ovlivnili nejvíce. Nechybí legendární módní editorka italského magazínu Vogue Anna Piaggi ani herečka Brigitte Bardot a král Alexandr Veliký.

Foto: Manolo Blahnik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.