7 otázek, které si položte, než si koupíte nový kus oblečení

Impulzivní nakupování nás všechny jednou, dvakrát (dobře, možná i desetkrát) stálo nějakou tu zbytečnou korunu. A ve skříni se nám tak nakupily věci, bez kterých bychom se vlastně bez problémů obešli. Předtím, než se příště opět vydáte k pokladně, si zkuste položit pár otázek a zamyslet se nad nimi. Ušetří vám peníze i místo v šatníku. A minimalismus v nakupování je přece trendy víc než ty bílé tenisky. 

1. Je to stylové, nebo jen trendy?

Až na vás příště budou mrkat z ramínka v obchodě nové šaty, zkuste se zamyslet. Koupila by si tento kousek Audrey Hepburn a okouzlovala by v něm několik generací? Pokud ano, nejspíš se jedná o stylový kousek, který budete moci nosit dlouhá léta. Pokud ne, patrně jste se nechali strhnout aktuálním trendem, který v příští sezóně zmizí a bude nahrazen jiným. Investice do nadčasových kousků je vždy výhodnější. 

2. Jak dlouho se rozhodujete?

Stojíte s novým topem ve frontě, ale stále si jej přehazujete v rukách a rozmýšlíte se? Pak běžte raději od pokladny dál, vlastně i z celého obchodu. Pokud váháte déle než pět minut, nejspíš za to daný kousek nestojí. 

3. Co se stane, pokud jej necháte ležet?

Tento trik je obzvlášť praktický. Pokud se nemůžete rozhodnout, nechte kousek prostě ležet (nebo si to zkuste alespoň představit), a odejděte. Jak se cítíte? Zapomenete na něj v momentě, kdy minete další výlohu, nebo vám nedá spát? To s rozhodováním opravdu pomůže.

4. Kolik outfitů s ním vytvoříte?

Jedná se o univerzální kousek? Nebo se bude hodit jenom k té barevné sukni, kterou vytáhnete jednou za léto? Pokud se vám daná věc do šatníku příliš nehodí, nejspíš je předem odsouzená k tomu stát se outsiderem vaší skříně. 

5. Je originální?

Někdy je samozřejmě v pořádku pořídit si věc, kterou mají všichni. Neměli bychom ale zapomínat na to, že náš šatník by měl odrážet i naši osobnost, ne jen masovou produkci. Otázka tedy zní, bude mít podobné tričko na sobě dvacet dalších žen, které potkám na ulici?

6. Je to základ šatníku?

Existuje také speciální kategorie oblečení, které se nám sice zase tak kupovat nechce, ale vyplatí se jej mít. Základy šatníku. V těchto případech je rozumné si tyto kousky pořídit. Bílé tričko, černé baleríny, béžový trenčkot – s těmi zkrátka nešlápnete vedle a mnohokrát budete rádi, že jste si je pořídili. Zároveň se jedná o věci, za které se nemusíte bát připlatit za kvalitu. 

7. Sedne mi to?

Každému z nás se někdy stalo, že se zamiloval do kousku, který nám prostě neseděl. Někdy jsme jej vlastně s úlevou dali pryč, ale párkrát jsme s ním i přesto odešli domů. A všichni víme, jak to dopadlo. Když se v daném oblečení necítíme dobře, nebudeme jej chtít nosit ani později. Pokud věc nesedí, dejte ji vždycky pryč. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *