Umělci nafotili kalendář RUNY podporující pacienty s ALS

Jana Plodková, Jenovéfa Boková, Tonya Graves či David Kraus patří mezi dvanáctku českých umělců, která propůjčila své tváře charitativnímu kalendáři RUNY. Jeho výtěžek poputuje nadačnímu fondu ALSA, který pomáhá pacientům s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS). „Podpořit projekt, který pomáhá jak lidem s ALS, tak i s osvětou veřejnosti, pro mě bylo samozřejmostí. A budu velice ráda, pokud i já přispěju k tomu, aby se o kalendáři vědělo a přineslo to tolik důležitou finanční pomoc,“ říká další ze zúčastněných osobností Patricie Solaříková.

Kalendář plný emocí

Tereza z Davle, která kalendář nafotila, zobrazuje těžké téma ALS prostřednictvím emocí. Každá z osobností představuje jednu – Jenovéfa Boková jako bezmoc, Daniela Písařovicová jako komunikace, Stanislav Majer jako důvěra, Patricie Solaříková jako láska, Táňa Medvecká jako naděje, Thom Artway jako opora, Tomáš Jeřábek jako přátelství, David Kraus jako odhodlání, Tonya Graves jako bojovník, Jana Plodková jako patron, Linda Bartošová jako přítomnost, Pavel Batěk jako síla a David Prachař jako osobnost.

Křtiny kalendáře RUNY

Kalendář RUNY byl pokřtěn za přítomnosti patronů 1. listopadu v prostorách Leica Gallery Prague. Na místě budou vystaveny další fotografie od Terezy z Davle, pořízené v průběhu focení kalendáře. Autogramiáda proběhne o týden později, 8. listopadu, v Neoluxoru na Václavském náměstí. Kalendář bude v prodeji od 8. listopadu v síti knihkupectví Neoluxor a na webu http://www.zsalsa.cz/ za 480 Kč velký a 320 Kč na malý plánovací.

Zákeřné a nevyléčitelné ALS

Amyotrofická laterální skleróza (ALS) je nevyléčitelné onemocnění, které přichází náhle v nejlepších letech. Postupuje rychle, pacient z plného zdraví postupně ochrne, není schopen komunikace a umírá. Dochází k postupné svalové slabosti až atrofii. Mozek nakonec není schopen ovládat většinu svalů a pacient zůstává paralyzován, při zachování psychických a mentálních schopností. Příčiny onemocnění nebyly zatím dostatečně objasněny. Postihuje kohokoliv, bez jakékoliv příčiny, není dědičné. V České republice každý rok na ALS zemře 200 pacientů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *