Potravina, která má mnoho zdravotních přínosů, ale umí nás i potrápit. To jsou ovesné vločky. Našemu tělu nabízejí mnoho pozitiv, ale pouze ve chvíli, kdy se je naučíme konzumovat správně a ve správném množství. I zde platí zlaté pravidlo “všeho s mírou” a je také třeba nezapomínat,, že každé tělo je jiné.
Možná si říkáte, že na konzumaci vloček vlastně není nic špatného. A opravdu není, protože obsahují spoustu prospěšných a pro tělo výživných látek, ať už je to řada vitamínů, minerálů, nebo antioxidantů. Ale zároveň se při jejich konzumaci můžeme potkat s některými problémy. Vysvětlíme!
Ovesné vločky umí divy
Pojďme si nejprve ukázat, jak jsou vločky pro tělo prospěšné. Vločky mohou pomoci při:
- Vysokém krevním tlaku,
- zlepšení průtoku krve,
- snížení zánětu a svědění,
- regulaci hladiny krevního cukru a cholesterolu,
- hubnutí,
- zácpě a zlepšení pohybu střev,
- celkovém zlepšení imunitního systému.
Jak je to s trávením vloček?
Jako každá jiná potravina i vločky mohou mít na naše tělo vedlejší účinky. Kupříkladu u člověka, který není zvyklý na větší množství vlákniny a kterou jsou vločky bohatě obdařeny, může způsobit nadýmání. Pokud si tedy vločky dáte s chutí hned ráno, je možné, že vás celý den bude zbytečně obtěžovat nadýmání a možná se budete cítit vyčerpaní.
Buď můžete vločky vynechat, nebo postupně zvyšovat množství, aby si na to tělo zvyklo. Vláknina vám může způsobit nejen nadýmání, ale také zácpu. Proto je potřeba dostatečně pít.
Věděli jste, že vločky obsahují kyselinu fytovou?
Vločky pak také obsahují kyselinu fytovou, která může zapříčinit horší vstřebávání některých prvků, a mohly by tak vašemu tělu chybět. Na druhou stranu na sebe dokáže tato látka navázat pro tělo škodlivé těžké kovy.
Cože? Kontaminace lepkem?
Samy o sobě jsou vločky bezlepkové, ale na tohle by si měli dát celiaci pozor. Bohužel při zpracování je velká pravděpodobnost, že budou vločky kontaminovány lepkem. Při výrobních procesech totiž vločky procházejí stejnými stroji, kterými prošla řada dalších obilovin, které už lepek obsahují. Nezbyde vám nic jiného, než se poohlédnout po značkách s označením “bezlepkové”.
A je to ještě zajímavější, protože jsou i lidé, kteří nesnesou čistou oves tak jako tak. Ovesná vločka má v sobě látku dost podobnou lepku. Jedná se o avenin.
Jak poznám, že ovesné vločky pro mě nejsou to pravé?
Je možné, že máte intoleranci na lepek a ani o tom nevíte? Pokud si dopřejete pořádnou porci ovesných vloček a budete cítit, že je s vámi něco v nepořádku, tak pravděpodobně máte. Podle jakých příznaků můžete poznat, že se jedná o celiakii? Mohou být velmi různorodé. U některých se příznaky skoro neprojeví a u některých jsou příznaky výraznější. Může se také lišit doba, po které se příznaky projeví.
Mohou se dostavit trávicí problémy v podobě průjmu, nadýmání, nevolnosti. Může se vám udělat vyrážka, můžete se cítit unavení, začnou vás bolet klouby, svaly, hlava.
Skoro ty samé příznaky lze pozorovat v případě, že máte alergii přímo na oves. Jak již bylo zmíněno, za alergickou reakci může látka zvaná avenin. Které příznaky to tedy jsou? Nevolnost a zvracení, průjem, podráždění úst a hrdla, kopřivka, podrážděné oči a obtížné dýchání.
Negativa ovesných vloček
Tuhle vlastnost vloček ocení především ti, co se snaží nabrat svalovou hmotu nebo potřebují zredukovat váhu. Kulturisti a sportovci je oceňují pro vysoký obsah aminokyselin a sacharidů. Vlákninu betaglukan zase uvítají ti, kteří se snaží o hubnutí. Navozuje pocit plnosti a vy tak delší dobu na jídlo ani nepomyslíte. Takže s přemýšlením, co byste si dali zrovna dobrého, už je konec.
Vypadá to jako zázrak, to ano, ale na druhou stranu se to nesmí přehánět, protože pak může dojít k nežádoucímu efektu. Můžete začít být podvyživení, může vám začít otékat žaludek a začnete ztrácet i svalovou hmotu.
Jaké množství vloček je tedy tak akorát?
Stačí se držet jednoduchého pravidla. Denní dávka vloček by se měla pohybovat okolo 50-100 g. Ještě předtím, než je začnete vařit, je dobré je nechat přes noc namočit.
Alternativy ovesných vloček
Amarant je jednou z možností, po které můžete sáhnout, pokud trpíte nesnášenlivostí lepku. V této pseudoobilovině najdete vysoký obsah komplexních bílkovin. Je zdrojem vápníku, železa, hořčíku, zdravých rostlinných tuků a velkého množství vlákniny. Amarant je výjimečný v tom, že v sobě má látku skvalen na podporu imunity. Dle tradiční čínské medicíny posiluje hlavně ledviny.
Z jáhel můžete vytvořit výborné placky, rizoto nebo kaši. Můžete je využít jako náhradu rýže. Obsahují velké množství železa, fosforu, hořčíku, vápníku, vitamínu B1 a B2.
Maminky je ocení zejména kvůli tomu, že jsou vhodné jako první příkrmy. Mimo jiné jimi potěšíte také svou slezinu, slinivku a žaludek.
Quinou, známou pod českým názvem jako merlík čilský, mohou konzumovat nejen ti, kteří trpí celiakií ale také ti, co se snaží o odlehčení jídelníčku. Seženete ji ve třech variantách. Bílá s jemně máslovou chutí je nejzdravější. Černá s nejvýraznější chutí vám pořádně zakřupe mezi zubama a dodá vašemu tělu velké množství bílkovin. Ocení ji ti, kteří se snaží o zredukování své váhy a ti kteří mají problém se žaludečními kameny. Rovněž může ženám pomoci se zvýšením plodnosti. Červená quinoa je také výraznější chuti. Obsahuje bílkoviny, vlákninu a důležité minerály.
Pohanka je také skvělou náhradou ovesných vloček, ale i rýže. Předností pohanky je obsah rutinu, který pomáhá při starostech s propustností cév a zároveň zvyšuje jejich pružnost. Má antioxidační účinky a zlepšuje prokrvení.
Chia semínka jsou známá pro svůj obsah omega 3 a omega 6 nenasycených mastných kyselin. Jedná se také o kvalitní zdroj vlákniny. Doporučuje se konzumovat jenom 15 g denně. Skvěle se hodí jako posypka do jogurtů, na pečivo nebo na salát. Můžeme je využít jako zahušťovadlo nebo místo vajec.
Hnědá rýže je vhodná pro nízkokalorický příjem. Lze ji kombinovat skoro se vším. Oproti bílé rýži má v sobě mnohonásobně větší množství vitamínů, minerálů a bílkovin.
Jaký z toho tedy plyne závěr?
Samozřejmě je nutné brát v úvahu fakt, že každé tělo je jiné, každé tělo bude na různou potravinu, včetně vloček, reagovat jinak. Tímto článkem jsme se vám snažili předat pár cenných rad ohledně negativ ovesných vloček. I přesto doporučujeme, abyste své stravovací návyky a to, zda nějakou potravinu můžete či nikoliv, konzultovali se svým lékařem či výživovým poradcem. Pozorujte své tělo, jak reaguje na ovesné vločky a případně pak řešte další kroky.
Zdroje: Everydayhealth.com, Eatthis.com, denik.cz, Unsplash